Char-Broil Gas2Coal 330
Brand: Char-Broil
Price: €353,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e651f700-ef0b-43f9-b203-06e9bec6e8b6
Description
Grill Types: Gas, Charcoal
Number of People: 6 to 8
Surface Area: 62 x 43 cm
Grill Size: 2,666 cm²
Barbecue Surface Coating: Porcelain
Grill Surface Properties: Removable
Barbecue Surface Material: Cast Iron
Barbecue Surface Width: 62 cm
Barbecue Surface Depth: 43 cm
Number of Burners: 3
Overall Performance: 13,600 Watt
Additional Burner: Side Burner
Leistung Zusatzbrenner: 3500 Watt
Total Number of Burners: 4
Number of Temperature Settings: Variable Temperature Settings
Burner Material: Stainless Steel Burner
Area of Use: Outdoors
Features: With Lid, Warming Rack, Drip Tray
Shelf: 2 x Side Shelves
Wheels: 2 Wheels
Colour: Black
Shape: Rectangular
Grilling Methods: Indirect Grilling, Direct Grilling
Specifications
| Product Types | Gas Barbecue, Charcoal Barbecue |
|---|---|
| Grill Types | Gas, Charcoal |
| Number of People | 6 to 8 |
| Surface Area | 62 x 43 cm |
| Grill Size | 2,666 cm² |
| Barbecue Surface Coating | Porcelain |
| Grill Surface Properties | Removable |
| Barbecue Surface Material | Cast Iron |
| Barbecue Surface Width | 62 cm |
| Barbecue Surface Depth | 43 cm |
| Number of Burners | 3 |
| Overall Performance | 13,600 Watt |
| Additional Burner | Side Burner |
| Leistung Zusatzbrenner | 3500 Watt |
| Total Number of Burners | 4 |
| Number of Temperature Settings | Variable Temperature Settings |
| Burner Material | Stainless Steel Burner |
| Area of Use | Outdoors |
| Features | With Lid, Warming Rack, Drip Tray |
| Shelf | 2 x Side Shelves |
| Wheels | 2 Wheels |
| Colour | Black |
| Shape | Rectangular |
| Grilling Methods | Indirect Grilling, Direct Grilling |
Reviews
Absolutely worth it
Perfect 👍
Exceeds expectations
Ordering more for friends
Fantastic, ordering more!
Arrived super quickly and works great 😊
Works great, super happy!
Great value for money. Will definitely be buying again.
Does the job
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.