Derby Ravenna Smart Ø 300 cm greige
Brand: Derby
Price: €279,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3d6d2251-f048-4d9d-bf15-f34815164981
Description
Umbrella Width: 300 cm
Depth: 300 cm
Total Height: 249 cm
Total Height When Opened: 249 cm
Gesamthöhe geschlossen: 244 cm
Passage Height: 201 cm
Weight: 13.8 kg
Cover Material: Polyester
Cover Strength: 180 g/m²
Cover Colour: Grey, Brown
UV Protection Factor: 50
Frame Colour: Grey
Umbrella Shape: Round
Opening: Manual, Crank
Features: with Rack
Adjustment Function: with Adjustable Angle
Warning: Umbrella base not included.
Specifications
| Product Type | Cantilever Parasol |
|---|---|
| Umbrella Width | 300 cm |
| Depth | 300 cm |
| Total Height | 249 cm |
| Total Height When Opened | 249 cm |
| Gesamthöhe geschlossen | 244 cm |
| Passage Height | 201 cm |
| Weight | 13.8 kg |
| Cover Material | Polyester |
| Cover Strength | 180 g/m² |
| Cover Colour | Grey, Brown |
| UV Protection Factor | 50 |
| Frame Colour | Grey |
| Umbrella Shape | Round |
| Opening | Manual, Crank |
| Features | with Rack |
| Adjustment Function | with Adjustable Angle |
| Warning | Umbrella base not included. |
Reviews
Quality is excellent. Worth every penny
100% would recommend
Quality is really good... can't complain about anything really.
Such good value... impressed
Very pleased with this
Everything came perfectly packaged
Solid product, arrived quickly
Best thing I've bought in a while
Quality stuff 💯
Top quality stuff, will order again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.