Doppler Active Auto Tilt Ø 280 cm 428437820
Brand: Doppler
Price: €98,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e3e5903a-8f65-408e-8c77-4f02cf14bf88
Description
Umbrella Width: 280 cm
Total Height: 250 cm
Total Height When Opened: 255 cm
Gesamthöhe geschlossen: 255 cm
Passage Height: 205 cm
Weight: 5.2 kg
Cover Material: Polyester
Slip Cover Material: 100% Polyester
Cover Characteristics: removable
Cover Strength: 180 g/m²
UV Protection Factor: 50
Mastdurchmesser für Schirmständer: 38 mm
Mast Material: Aluminium
Umbrella Shape: Round
Opening: Manual, Crank
Warning: Umbrella base not included.
Specifications
| Product Type | Balcony Parasol |
|---|---|
| Umbrella Width | 280 cm |
| Total Height | 250 cm |
| Total Height When Opened | 255 cm |
| Gesamthöhe geschlossen | 255 cm |
| Passage Height | 205 cm |
| Weight | 5.2 kg |
| Cover Material | Polyester |
| Slip Cover Material | 100% Polyester |
| Cover Characteristics | removable |
| Cover Strength | 180 g/m² |
| UV Protection Factor | 50 |
| Mastdurchmesser für Schirmständer | 38 mm |
| Mast Material | Aluminium |
| Umbrella Shape | Round |
| Opening | Manual, Crank |
| Warning | Umbrella base not included. |
Reviews
100% would buy again
Fantastic value
100% would recommend
Amazing quality for the price!
Best purchase I've made in ages
Absolutely brilliant!
Exactly what I needed. Very happy with this.
Absolutely worth it
10 out of 10
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.