Doppler Expert 280 cm Auto Tilt terra
Brand: Doppler
Price: €170,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e9ba7b0f-9307-443f-a273-944a5d195c0c
Description
Schirmbreite: 280 cm
Gesamthöhe geöffnet: 251 cm
Durchgangshöhe: 200 cm
Gewicht: 7 kg
Bezugsmaterial: Polyester
Bezugszusammensetzung: 100% Polyester
Bezugseigenschaften: mit abnehmbarem Bezug
Bezugsfarbe: rot
UV-Schutzfaktor: 80
Lichtechtheit: 6: sehr gut
Mastdurchmesser für Schirmständer: 38 mm
Mastmaterial: Aluminium
Gestellfarbe: silber
Strebenmaterial: Alu
Schirmform: rund
Schirmöffnung: manuell, Kurbel
Verstellfunktionen: mit Höhenverstellung, knickbar
Achtung: Bodenplatten nicht im Lieferumfang enthalten.
geeignet für: Terrasse
Specifications
| Schirmmodell | Sonnenschirm Balkon |
|---|---|
| Schirmbreite | 280 cm |
| Gesamthöhe geöffnet | 251 cm |
| Durchgangshöhe | 200 cm |
| Gewicht | 7 kg |
| Bezugsmaterial | Polyester |
| Bezugszusammensetzung | 100% Polyester |
| Bezugseigenschaften | mit abnehmbarem Bezug |
| Bezugsfarbe | rot |
| UV-Schutzfaktor | 80 |
| Lichtechtheit | 6: sehr gut |
| Mastdurchmesser für Schirmständer | 38 mm |
| Mastmaterial | Aluminium |
| Gestellfarbe | silber |
| Strebenmaterial | Alu |
| Schirmform | rund |
| Schirmöffnung | manuell, Kurbel |
| Verstellfunktionen | mit Höhenverstellung, knickbar |
| Achtung | Bodenplatten nicht im Lieferumfang enthalten. |
| geeignet für | Terrasse |
Reviews
Arrived well packaged, very pleased
Quality is excellent. Worth every penny
Amazing quality for the price!
Amazing quality for the price!
One of my best buys ever
One of my best buys ever
Better than expected tbh
Love this! 😄
Amazing service and product 👍
10/10 would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.