Enders Urban II Pro
Brand: Enders
Price: €160,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b8243988-f9e9-4076-a613-84339a0a7ae1
Description
Grill Type: Gas
Series: Enders Urban
Number of People: 4 to 5
Surface Area: 49 x 32 cm
Grill Size: 1,568 cm²
Barbecue Surface Coating: Enamelled
Barbecue Surface Material: Cast Iron
Number of Burners: 2
Overall Performance: 4,400 Watt
Ignition System: Piezo Ignition
Burner Material: Stainless Steel Burner
Gas Pressure: 50 mbar
Area of Use: Outdoors, Balcony
Features: Drip Tray
Shelf: 2 x Side Shelves
Included in Delivery: Gas Hose
Width: 95 cm
Depth: 42 cm
Height: 36 cm
Weight: 13 kg
Housing Material: Cast Aluminium
Housing Surface: Powder Coated
Colour: Black
Shape: Rectangular
Grilling Methods: Indirect Grilling, Direct Grilling
Specifications
| Product Types | Gas Barbecue, Table Top Barbecue |
|---|---|
| Grill Type | Gas |
| Series | Enders Urban |
| Number of People | 4 to 5 |
| Surface Area | 49 x 32 cm |
| Grill Size | 1,568 cm² |
| Barbecue Surface Coating | Enamelled |
| Barbecue Surface Material | Cast Iron |
| Number of Burners | 2 |
| Overall Performance | 4,400 Watt |
| Ignition System | Piezo Ignition |
| Burner Material | Stainless Steel Burner |
| Gas Pressure | 50 mbar |
| Area of Use | Outdoors, Balcony |
| Features | Drip Tray |
| Shelf | 2 x Side Shelves |
| Included in Delivery | Gas Hose |
| Width | 95 cm |
| Depth | 42 cm |
| Height | 36 cm |
| Weight | 13 kg |
| Housing Material | Cast Aluminium |
| Housing Surface | Powder Coated |
| Colour | Black |
| Shape | Rectangular |
| Grilling Methods | Indirect Grilling, Direct Grilling |
Reviews
Excellent stuff
Exactly as the description, cheers!
Quality is really good... can't complain about anything really.
Does the job
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Works great, super happy!
One of my best buys ever
Excellent stuff
Amazing value!
Worth the investment for sure
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.