Rosle Videro G2-S Vario+ Includes Weather Protection Cover and Grill Plate
Brand: Rösle
Price: €348,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: cebc7741-3161-42a6-8c1b-d38fe61fb26f
Description
Grill Type: Gas
Series: Rösle Videro
Number of People: 6 to 8
Grill Size: 2,138 cm²
Grill Surface Properties: Non-Stick Coating
Barbecue Surface Material: Cast Iron
Barbecue Surface Width: 47.5 cm
Barbecue Surface Depth: 45 cm
Worktop Height: 90 cm
Number of Burners: 2
Overall Performance: 13,500 Watt
Additional Burners: Side Burner, Infrared Burner
Leistung Zusatzbrenner: 3000 Watt, 3500 Watt
Total Number of Burners: 4
Number of Temperature Settings: Variable Temperature Settings
Burner Material: Stainless Steel Burner
Gas Pressure: 50 mbar
Area of Use: Outdoors
Features: Integrated Heating Element, With Lid, Windshield, Ash Catcher
Shelves: 2 x Side Shelves, With Cabinet
Wheels: 4 Casters
Width: 114.5 cm
Depth: 57 cm
Height: 117.5 cm
Housing Material: Stainless Steel, Sheet Steel
Housing Surface: Powder Coated
Colours: Black, Stainless Steel
Grilling Methods: Indirect Grilling, Direct Grilling
Specifications
| Product Types | Gas Barbecue, Barbecue Trolley |
|---|---|
| Grill Type | Gas |
| Series | Rösle Videro |
| Number of People | 6 to 8 |
| Grill Size | 2,138 cm² |
| Grill Surface Properties | Non-Stick Coating |
| Barbecue Surface Material | Cast Iron |
| Barbecue Surface Width | 47.5 cm |
| Barbecue Surface Depth | 45 cm |
| Worktop Height | 90 cm |
| Number of Burners | 2 |
| Overall Performance | 13,500 Watt |
| Additional Burners | Side Burner, Infrared Burner |
| Leistung Zusatzbrenner | 3000 Watt, 3500 Watt |
| Total Number of Burners | 4 |
| Number of Temperature Settings | Variable Temperature Settings |
| Burner Material | Stainless Steel Burner |
| Gas Pressure | 50 mbar |
| Area of Use | Outdoors |
| Features | Integrated Heating Element, With Lid, Windshield, Ash Catcher |
| Shelves | 2 x Side Shelves, With Cabinet |
| Wheels | 4 Casters |
| Width | 114.5 cm |
| Depth | 57 cm |
| Height | 117.5 cm |
| Housing Material | Stainless Steel, Sheet Steel |
| Housing Surface | Powder Coated |
| Colours | Black, Stainless Steel |
| Grilling Methods | Indirect Grilling, Direct Grilling |
Reviews
Really happy with this
Can't fault it, great price too
Really good value for the price
Great value for money. Will definitely be buying again.
Exactly what I needed. Very happy with this.
Wow! Amazing value
Does the job perfectly... will be ordering more
100% would recommend
Does the job
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.