Rosle Videro G3-S Vario+ Black
Brand: Rösle
Price: €502,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0ee36637-87d1-4850-be9b-0482e6c7ec78
Description
Grill Type: Gas
Series: Rösle Videro
Number of People: 6 to 8
Surface Area: 60 x 45 cm
Grill Size: 2,700 cm²
Barbecue Surface Coating: Enamelled
Barbecue Surface Material: Cast Iron
Barbecue Surface Width: 60 cm
Barbecue Surface Depth: 45 cm
Worktop Height: 90 cm
Number of Burners: 3
Overall Performance: 17,000 Watt
Additional Burners: Side Burner, Infrared Burner
Leistung Zusatzbrenner: 3000 Watt, 3500 Watt
Total Number of Burners: 5
Number of Temperature Settings: Variable Temperature Settings
Burner Material: Stainless Steel Burner
Gas Pressure: 50 mbar
Area of Use: Outdoors
Features: Windshield
Shelves: 2 x Side Shelves, With Cabinet, Tool Holders
Wheels: 4 Casters
Width: 127 cm
Depth: 57 cm
Height: 117.5 cm
Housing Material: Stainless Steel, Sheet Steel
Colour: Black
Grilling Methods: Direct Grilling, Indirect Grilling
Specifications
| Product Types | Gas Barbecue, Barbecue Trolley |
|---|---|
| Grill Type | Gas |
| Series | Rösle Videro |
| Number of People | 6 to 8 |
| Surface Area | 60 x 45 cm |
| Grill Size | 2,700 cm² |
| Barbecue Surface Coating | Enamelled |
| Barbecue Surface Material | Cast Iron |
| Barbecue Surface Width | 60 cm |
| Barbecue Surface Depth | 45 cm |
| Worktop Height | 90 cm |
| Number of Burners | 3 |
| Overall Performance | 17,000 Watt |
| Additional Burners | Side Burner, Infrared Burner |
| Leistung Zusatzbrenner | 3000 Watt, 3500 Watt |
| Total Number of Burners | 5 |
| Number of Temperature Settings | Variable Temperature Settings |
| Burner Material | Stainless Steel Burner |
| Gas Pressure | 50 mbar |
| Area of Use | Outdoors |
| Features | Windshield |
| Shelves | 2 x Side Shelves, With Cabinet, Tool Holders |
| Wheels | 4 Casters |
| Width | 127 cm |
| Depth | 57 cm |
| Height | 117.5 cm |
| Housing Material | Stainless Steel, Sheet Steel |
| Colour | Black |
| Grilling Methods | Direct Grilling, Indirect Grilling |
Reviews
Arrived super quickly and works great 😊
Can't fault it, great price too
Works like a charm ✨
Wow! Amazing value
Amazing quality for the price!
Arrived safe and sound, very pleased
Arrived well packaged, very pleased
Quality stuff 💯
Exactly what I wanted
Best purchase I've made in ages
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.