Rosle Videro G4-S Vario+ Black with Cover
Brand: Rösle
Price: €629,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6954abc7-0a8b-4d18-a5b5-947284686084
Description
Grill Type: Gas
Series: Rösle Videro
Number of People: 10 +
Surface Area: 70 x 45 cm
Grill Size: 3,150 cm²
Barbecue Surface Coating: Enamelled
Grill Surface Properties: Removable
Barbecue Surface Material: Cast Iron
Barbecue Surface Width: 70 cm
Barbecue Surface Depth: 45 cm
Number of Burners: 4
Overall Performance: 20,500 Watt
Additional Burners: Side Burner, Infrared Burner
Leistung Zusatzbrenner: 3000 Watt, 3500 Watt
Total Number of Burners: 6
Number of Temperature Settings: Variable Temperature Settings
Ignition System: Electronic Ignition
Burner Material: Stainless Steel Burner
Gas Pressure: 50 mbar
Area of Use: Outdoors
Features: Windshield, Barbecue Cover
Shelves: With Cabinet, 2 x Side Shelves
Wheels: 4 Casters
Width: 138 cm
Depth: 60 cm
Height: 118 cm
Colour: Black
Shape: Rectangular
Grilling Methods: Indirect Grilling, Direct Grilling
Specifications
| Product Types | Barbecue Trolley, Gas Barbecue |
|---|---|
| Grill Type | Gas |
| Series | Rösle Videro |
| Number of People | 10 + |
| Surface Area | 70 x 45 cm |
| Grill Size | 3,150 cm² |
| Barbecue Surface Coating | Enamelled |
| Grill Surface Properties | Removable |
| Barbecue Surface Material | Cast Iron |
| Barbecue Surface Width | 70 cm |
| Barbecue Surface Depth | 45 cm |
| Number of Burners | 4 |
| Overall Performance | 20,500 Watt |
| Additional Burners | Side Burner, Infrared Burner |
| Leistung Zusatzbrenner | 3000 Watt, 3500 Watt |
| Total Number of Burners | 6 |
| Number of Temperature Settings | Variable Temperature Settings |
| Ignition System | Electronic Ignition |
| Burner Material | Stainless Steel Burner |
| Gas Pressure | 50 mbar |
| Area of Use | Outdoors |
| Features | Windshield, Barbecue Cover |
| Shelves | With Cabinet, 2 x Side Shelves |
| Wheels | 4 Casters |
| Width | 138 cm |
| Depth | 60 cm |
| Height | 118 cm |
| Colour | Black |
| Shape | Rectangular |
| Grilling Methods | Indirect Grilling, Direct Grilling |
Reviews
Highly recommend!
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Just brilliant
Top quality stuff, will order again
Quality is excellent. Worth every penny
Speedy delivery, impeccable condition
Exactly what I needed. Very happy with this.
Top quality, can't complain
Worth the investment for sure
Got exactly what I needed, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.