Schneider Korsika 320 6071182000
Brand: Schneider
Price: €116,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3f56e79e-7eb8-47fe-a7c7-9a20e77d4bb7
Description
Series: Schneider Korsika
Umbrella Width: 320 cm
Depth: 320 cm
Cover Material: Acrylic
Slip Cover Material: 100% Polyester
Cover Colour: Grey, Brown
Mastdurchmesser für Schirmständer: 48 mm
Frame Surface: Powder Coated
Umbrella Shape: Round
Opening: Manual, Crank
Warning: Umbrella base not included.
Specifications
| Product Type | Garden Parasol |
|---|---|
| Series | Schneider Korsika |
| Umbrella Width | 320 cm |
| Depth | 320 cm |
| Cover Material | Acrylic |
| Slip Cover Material | 100% Polyester |
| Cover Colour | Grey, Brown |
| Mastdurchmesser für Schirmständer | 48 mm |
| Frame Surface | Powder Coated |
| Umbrella Shape | Round |
| Opening | Manual, Crank |
| Warning | Umbrella base not included. |
Reviews
Top stuff!
Really happy with this
Excellent stuff
One of my best buys ever
Does the job perfectly... will be ordering more
Can't fault it, great price too
Can't find any faults
100% would buy again
Quality is really good... can't complain about anything really.
Does the job
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.