Siena Garden H16693
Brand: Siena
Price: €224,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 65866c94-2797-4eab-8235-b00b2e6a5c09
Description
Series: Siena Garden Corido
Material (Frame/Seat): Aluminium/Poly Rattan
Types: Aluminium, Plastic, Textile Fibre, Rattan
Material Properties: Weatherproof, Easy To Clean, Stainless Steel
Frame Surface: Powder Coated
Armrest Material: Aluminium
Seat Height: 49 cm
Armrest Height: 64 cm
Weight: 9.9 kg
Dimensions: 61 x 72 x 109 cm
Quantity: 1 piece
Max Load: 110 kg
Features: With Cushions, With Armrests
Adjustable Sitting Position: Stepless
Seat/Back Colour: Brown
Frame Colour: Anthracite
Style: Modern
Specifications
| Product Type | Garden Armchair |
|---|---|
| Series | Siena Garden Corido |
| Material (Frame/Seat) | Aluminium/Poly Rattan |
| Types | Aluminium, Plastic, Textile Fibre, Rattan |
| Material Properties | Weatherproof, Easy To Clean, Stainless Steel |
| Frame Surface | Powder Coated |
| Armrest Material | Aluminium |
| Seat Height | 49 cm |
| Armrest Height | 64 cm |
| Weight | 9.9 kg |
| Dimensions | 61 x 72 x 109 cm |
| Quantity | 1 piece |
| Max Load | 110 kg |
| Features | With Cushions, With Armrests |
| Adjustable Sitting Position | Stepless |
| Seat/Back Colour | Brown |
| Frame Colour | Anthracite |
| Style | Modern |
Reviews
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.