SonnenPartner Quantum 150cm Old Teak (800 507 50)
Brand: SonnenPartner
Price: €1.077,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 66efff0c-72b7-42e1-9f19-62868de9429b
Description
Type: Wood
Tabletop Material: Wood
Frame Material: Wood
Wood Types: Recycled Teak, Teak
Table Length: 150 cm
Table Width: 150 cm
Table Height: 76 cm
Diameter: 150 cm
Weight: 58 kg
Unterkante Tischplatte: 71 cm
For: 2 People
Table Shape: Round
Colour of Table Top: Brown
Frame Colour: Brown
Styles: Country Style, Rustic
Specifications
| Product Type | Wooden Garden Table |
|---|---|
| Type | Wood |
| Tabletop Material | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Wood Types | Recycled Teak, Teak |
| Table Length | 150 cm |
| Table Width | 150 cm |
| Table Height | 76 cm |
| Diameter | 150 cm |
| Weight | 58 kg |
| Unterkante Tischplatte | 71 cm |
| For | 2 People |
| Table Shape | Round |
| Colour of Table Top | Brown |
| Frame Colour | Brown |
| Styles | Country Style, Rustic |
Reviews
Quality is top tier
Spot on mate, spot on
Delivered when promised... very satisfied
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.