Suncomfort Varioflex 330x270cm (619003326310) Stone grey 057 (61900332631057)
Brand: Suncomfort
Price: €611,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 66b002f8-5980-44af-84c5-cbfd484ae2ae
Description
Series: Suncomfort Varioflex
Umbrella Width: 350 cm
Depth: 270 cm
Total Height: 370 cm
Total Height When Opened: 254 cm
Gesamthöhe geschlossen: 254 cm
Passage Height: 219 cm
Cover Material: Polyester
Slip Cover Material: 100% Polyester
Cover Strength: 180 g/m²
Cover Colour: Grey
Mast Material: Aluminium
Frame Surface: Powder Coated
Number of Ribs: 8
Pole Thickness: 90 x 65 Pole Thickness
Umbrella Shape: Rectangular
Opening: Crank, Manual
Features: with Protective Cover, with Rack
Adjustment Function: with Adjustable Angle
Warning: Umbrella base not included.
Specifications
| Product Type | Cantilever Parasol |
|---|---|
| Series | Suncomfort Varioflex |
| Umbrella Width | 350 cm |
| Depth | 270 cm |
| Total Height | 370 cm |
| Total Height When Opened | 254 cm |
| Gesamthöhe geschlossen | 254 cm |
| Passage Height | 219 cm |
| Cover Material | Polyester |
| Slip Cover Material | 100% Polyester |
| Cover Strength | 180 g/m² |
| Cover Colour | Grey |
| Mast Material | Aluminium |
| Frame Surface | Powder Coated |
| Number of Ribs | 8 |
| Pole Thickness | 90 x 65 Pole Thickness |
| Umbrella Shape | Rectangular |
| Opening | Crank, Manual |
| Features | with Protective Cover, with Rack |
| Adjustment Function | with Adjustable Angle |
| Warning | Umbrella base not included. |
Reviews
Perfect.
Five stars
Quality is really good... can't complain about anything really.
Best purchase I've made in ages
Quality and price are unbeatable
Exactly as the description, cheers!
Works like a charm ✨
Better than expected tbh
Great value for money. Will definitely be buying again.
Does the job
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.